Ana Sayfa >  YAYINLAR

NAKIŞ KİTAPLARI

zoomable
Ürün Kodu
:
Hardanger Nakışı
Stok
:
0
Fiyat
:
17,50
Adet
:

Tuva Yayıncılık tarafından yayınlanan elinizdeki Hardanger Nakışı kitabı, bu alanda yaşanan eksikliği kapatmak ve değişik projeler sunmak adına hazırlandı. Almanya’da ve İskandinav ülkelerinde, özellikle Norveç’te çok popüler ve geleneksel olan bu nakış; sadeliği, zarafeti ve kolaylığı ile ülkemizdeki hanımlarında kısa sürede beğenisini kazandı.

Geleneksel nakışlarımızdan Antep İşi’ne olan benzerliği ile dikkat çeken Hardanger nakışının, Antep İşi’nden en önemli farkı, tek renk özellikle beyaz kumaş üzerine beyaz pamuklu ipliklerle çalışılmasıdır. Kullanılan tekniklerin bir kısmı ortak olup, Antep İşi’nde kullanılan iğnelerin ve ajurların sayısı Hardanger’den oldukça fazladır. Stil olarak desenlerde ve renklerde sadeliği yansıtan bu nakış, sayılabilir kumaşlar üzerine uygulanır.

Projelerde, en eski ve kaliteli nakış kumaşları üreticisi Zweigart tarafından üretilen kumaşlar ve nakış iplikleri alanında öncü olan DMC nakış iplikleri kullanıldı. 19 projenin yer aldığı kitapta, Hardanger’in geleneksel rengi olan beyaz dışında, renkli kumaşlar üzerine renkli Koton Perle ipliklerle de çalışmalar yapıldı. Masa örtüleri, yastık ve şömentableler üzerine uygulanan desenleri, istediğiniz renkte kumaş üzerine istediğiniz renkte Koton Perle iplik ile işleyebilirsiniz.

Kitapta yer alan desenler, geleneksel Antep işi çalışan nakışçılar tarafından da Antep işine adapte edilerek işlenebilir. Ayrıca farklı nakışlarla da Hardanger nakışını sentezleyebilirsiniz. Proje şemaları renkli olup, takip edilmesi oldukça kolaydır. Her proje kullanılan farklı tekniklerin, illüstrasyonlarla nasıl işleneceği gösterilmiş ve tekniğin yapılışı hakkında gerekli açıklamalar yapılmıştır.

 

 
Resim bulunamadı...